Axel Kumliens brevkniv och sax
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BREVKNIV, SAX, i etui, stål, 1800-talets slut, etsad dekor av Bergslagsbanans stationshus i Göteborg (invigdes 1881) resp. tågvagnar, båda märkta A F Kumlien (Arkitekt Axel Frithjof Kumlien 1833-1913), AF Hedengran Eskilstuna, etuiets längd 31,5 cm
Proveinens: Enligt familjetredition givet som gåva åt Axel Kumlien av Drottning Sophia.
Slitage, etuiet skadat
273847
2014-10-29