Axel Kumliens brevkniv och sax

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BREVKNIV, SAX, i etui, stål, 1800-talets slut, etsad dekor av Bergslagsbanans stationshus i Göteborg (invigdes 1881) resp. tågvagnar, båda märkta A F Kumlien (Arkitekt Axel Frithjof Kumlien 1833-1913), AF Hedengran Eskilstuna, etuiets längd 31,5 cm
Proveinens: Enligt familjetredition givet som gåva åt Axel Kumlien av Drottning Sophia.

Slitage, etuiet skadat

273847

2014-10-29