Lesley Vance oljemålning

Lesley Vance oljemålning
Lesley Vance oljemålning
Lesley Vance oljemålning
Lesley Vance oljemålning
Lesley Vance oljemålning
Lesley Vance oljemålning

Såld för:

62 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

VANCE, Lesley (född 1977): Untitled (8), signerad och daterad på baksidan 2009, olja på duk, 33x35 cm,
Proveniens:
Roger Björkholmen Galleri

Lesley Vance har en personlig och mycket samtida metod i sitt måleri. Hon skapar kompakta kompositioner av många lager av tät pigmenterad färg, ofta mot mörk bakgrund. Utgångspunkten är stilleben som hon arrangerar i sin ateljé. Under processens gång överger hon det avbildade och målningarna börjar leva sitt eget liv. Det är en intuitiv process där övervägande och spontan gest möts. Vance är baserad i Los Angeles och räknas till de mest eftertraktade nya amerikanska konstnärerna, inte minst sedan hennes medverkan på Whitneybiennalen 2010.

274113

2014-11-13