Spegel gustavianskt Johan Åkerblad

Klubbat för:

8 400 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ (Johan Åkerblad spegelfabrikör i Stockholm 1758-99), stockholms hallstämpel, otydligt daterad, förgylld och bemålad träskuren dekor, bakstycke i original, 140x67 cm

Zustandsbeschreibung

Senare glas, dekordel på krönen borttagen

274219

2014-10-31