Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, Rörstrand 1773, fajans, målad polykrom dekor av blommor, märkt Rörst 1/4 73 samt målarsignatur L, sannolikt Petter Lind (fajansmålare vid Rörstrands Porslinsfabrik 1768-1773), längd 42 cm
lagningar, glasyrnagg och sprickor
274448
2014-11-01