Fat fajans Rörstrand 1770-tal

Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Fat fajans Rörstrand 1770-tal
Fat fajans Rörstrand 1770-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FAT, Rörstrand 1773, fajans, målad polykrom dekor av blommor, märkt Rörst 1/4 73 samt målarsignatur L, sannolikt Petter Lind (fajansmålare vid Rörstrands Porslinsfabrik 1768-1773), längd 42 cm

lagningar, glasyrnagg och sprickor

274448

2014-11-01