Brickbord senempire
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRICKBORD, senempire, etikettmärkt Lorentz Wilhelm Lundelius Stockholm (1818-1857), fanérat i mahogny, bricka i bemålad plåt med figurscen föreställande Gustaf II Adolf vid Lützen, höjd 78, 77x58 cm
UTSTÄLLD: Målad plåt - Bruksvara från empiren, Nationalmuseum, Stockholm 12:e maj - 18:e oktober 1992.
Benställning med lagningar, färgbortfall, ytskador
274508
2014-11-01