Nils Berg konsolur 1700-tal
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KONSOLUR, stockholmsarbete i rokoko, signerat Nils Berg, Stockholm (1721-94), tavla med romerska siffror, träskuren dekor, fodral med imitationsmåleri samt bronserad, verket graverat Nils Berg Stockholm N 70, höjd inkl. konsol 77 cm
Skador och slitage, sprucket glas
274766
2014-11-03