Skål Kina 1800-tal turkos
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PRAKTSKÅL, porslin, Kina, 1800-tal, stiliserad blomsterdekor i famille rose mot turkos bakgrund, utsidan med fladdermöss i järnrött, diameter 39 cm
Proveniens: inköpt i Japan under 1900-talets första hälft.
Brättet med nagg och en spricka med tillhörande mindre lagning. Ställvis med krackleringar.
275579
2014-11-08