Skål Kina 1800-tal turkos

Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos
Skål Kina 1800-tal turkos

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PRAKTSKÅL, porslin, Kina, 1800-tal, stiliserad blomsterdekor i famille rose mot turkos bakgrund, utsidan med fladdermöss i järnrött, diameter 39 cm
Proveniens: inköpt i Japan under 1900-talets första hälft.

Brättet med nagg och en spricka med tillhörande mindre lagning. Ställvis med krackleringar.

275579

2014-11-08