Anders Eklund och hans krets oljemålningar

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EKLUND, Anders och hans krets (1737-1802): Porträtt av lagman Eric Cederlöf (1709-1790) samt damporträtt sannolikt föreställande hans maka (2 st), herrporträttet signerat och daterat på baksidan Anders Eklund Pinx 1772, olja på duk, 59,5x49,5 cm, bronserade och förgyllda ramar i rokoko
Herrporträttet registrerat i Svenska Porträttarkivet
PROVENIENS: Häradshövding A.W. Hygrell, Lindesberg
(2)

Krackeleringar, rispa

275724

2014-11-09