Arkitekturmodell av Katarina kyrka
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MODELL KATARINA KYRKA. Arkitekturmodell av Katarina kyrka i Stockholm, 1800-talets mitt, botten i trä, papier maché, glas, med inredning, höjd ca 90, 60x60 cm
Proveniens: Centralantikvariatet, Stockholm
Katarina kyrka äger en likadan modell som är gjord av Gustaf Sellman, fd. präst i församlingen.
Ett sidotorn saknas, huvudtornet löst och med skador, lösa delar, inredning i oordning
276109
2014-11-08