Arkitekturmodell av Katarina kyrka

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MODELL KATARINA KYRKA. Arkitekturmodell av Katarina kyrka i Stockholm, 1800-talets mitt, botten i trä, papier maché, glas, med inredning, höjd ca 90, 60x60 cm
Proveniens: Centralantikvariatet, Stockholm

Katarina kyrka äger en likadan modell som är gjord av Gustaf Sellman, fd. präst i församlingen.

Ett sidotorn saknas, huvudtornet löst och med skador, lösa delar, inredning i oordning

276109

2014-11-08