Stolar nyrenässans
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 1 par, 1800-talets slut, nyrenässans, betsat lövträd, läderklädda, präglat skinn krönt med Italinsk hertigkrona, sitthöjd 52 cm
Proveniens: Familjen Pilo (Kristianstad-Valje) Inköpta i Italien kring sekelskiftet 1900 av Theodor Samuel Pilo (1835-1906)
Ytskador, klädsel med skador och hål
276259
2014-11-08