Äldre lagar, juridik och förordningar
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÄLDRE LAGBÖCKER och JURIDIK, samling lagböcker, juridik, mest 1600-1800-tal, även 1900-tal, b.la. landslagar och stadslagar (1600- och 1700-tal), Biärköarätten (1687), Hälsingelagen (1665), Sveriges rikes lag 1734, Norges Gamle Love i 5 delar (1895), flertalet i originalband, delvis i skinn- och halvfranska band
Skador och i varierande skick, ej genomgånget
276524
2014-11-12