Fotografier av av antika skulpturer

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOTOGRAFIER, ca 90 st., omkring år 1900, av antika skulpturer, kyrkointeriörer, arkitektoniska exteriörbilder, bladstorlek ca 33x24 cm
Proveniens: En del av fotografierna har tillhört Mandelgrenska Samlingen, Lund Universitet samt Dr Carl Wennbergs Samling, donation av Fröken Anna Rundbäck till Lunds Universitets Konstmuseum, 1938.

Slitage, skador, rispor, repor, enstaka reva, vissa fotografier med fläckar.

276553

2014-11-10