Reseschatull toiletteartiklar i silver Zethelius

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RESESCHATULL, mahognyfanér, inredning med toiletteartiklar i silver och glas, två dosor stämplade Zethelius, Stockholm 1810, en dosa stämplad Zethelius Stockholm 1812, tre glasflaskor med ostämplade lock i silver, alla dosor och flasklock invändigt förgyllda, alla dosor med monogram E.L., höjd 24, 40x26 cm

En dosa av senare tillverkning 1954

277121

2014-11-18