Samling sigill i 2 band
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGILLSAMLING. Omfattar ca 500 monterade huvudsakligen svenska adliga sigill,
samtliga monterade på papper och med anteckning om släkt och nummer. Medföljer även ett tryckt lista på släkterna (Förteckning på adeliga familler i Sverige 1839).
I två samtida band med skinnrygg,1800-tal.
Vssa skador och defekter, banden nötta och delvis skadade
277209
2014-11-12