Skrivbord och bokhylla 1930-tal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBORD, Sverige 1930-tal, svartlackerat, inlagd meanderbård i lönn, i sargen två lådor, hurtsarna med dörrar på insidan, bakom dörrarna hyllor, höjd 75, 131x56 cm
BOKHYLLA, svartlackerad, rak form med två hyllplan, höjd 75, 140x25 cm
HISTORIK: Enligt uppgift besökte bordets ursprunglige ägare Stockholmsutställningen 1930 och fick se Sigurd Lewerentz skrivbord, varpå han beställde ett liknande av den lokale snickaren i Nyköpingstrakten 1932.
Nyckel medföljer. Smärre ytslitage och fanerskador.
277715
2014-11-16