Två små atlaser med handritade kartor

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MANUSKRIPTATLASER, (2), handritade kartor, bl.a. tusch och akvarell, inbundna, 1 daterad 1876, mått ca 23x17 cm, med 52 kartor, titel i övre kant, 1 daterad 1873, mått ca 22x16 cm, 92 kartor, 2 varje blad, titel i övre kant, med index i slutet, tillhört Walter Emm, med några monogramstämplar

Anteckningar på kartorna, ägaranteckningar, vissa kartor med ägarstämplar

278137

2014-11-23