Bror Marklund bronsrelief
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARKLUND, Bror (1907-1977), Vikingen monogramsignerad och numrerad 1/3, bronsrelief, 49x29 cm. Gjutarmärkt Rosengrens metallgjuteri, Limhamn
LITTERATUR: Eugen Wretholm: Bror Marklund, SAK 1973, Historiska museets fasadskulpturer sidorna 47-60 jämför sidan 49
278385
2014-11-24