Bror Marklund bronsrelief

Bror Marklund bronsrelief
Bror Marklund bronsrelief

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MARKLUND, Bror (1907-1977), Vikingen monogramsignerad och numrerad 1/3, bronsrelief, 49x29 cm. Gjutarmärkt Rosengrens metallgjuteri, Limhamn
LITTERATUR: Eugen Wretholm: Bror Marklund, SAK 1973, Historiska museets fasadskulpturer sidorna 47-60 jämför sidan 49

278385

2014-11-24