Utgåva av medeltida dokument i fint band

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BAND. FANT, ERIC MICHAEL (UTG.) Scriptores rerum Svecicarum medii aevi ex schedis praecipue Nordinianis collectos dispositos ac emendatos. Ed. E. M. Fant - E. G. Geijer - J. H. Schröder. I:1-2 (mer utkom). Ups. 1818.
Folio. (4, saknar troligen 1 blad halvtitel), (I)-VIII, (10, prenumeranter), (2), (1)-262, (2), (1)-348, (2, sista blank) s. 2 tryckta tabeller, varav 1 utvikbar, 1 utvikbar graverad plansch
Samtida brunt skinnband, bred guldpressad ram, lagningar i falsarna, inre denteller, kantförgyllning, rygg med guldoernerad och blindpressad dekor och fyra breda upphöjda bind, lagad i övre ocj nedre kant, gult snitt. Marginalanteckningar och understrykningar i blyerts. Enstaka fläckar. Röd monogramstämpel H inom punkterad cirkel på titelbladet, exlibris Gustaf (Ridderstolpe).

Initiativtagaren till arbetet, E. M. Fant, hann endast medverka i denna del I. Arbetet omfattar gamla texter från svensk ,edeltid, på svenska och latin.
Gustaf Ridderstolpe (1785-1845), friherre, kammarherre och hovmarskalk. Hans efterlämnade boksamling såldes hos oss 1845. (Carlander III s. 328).

Saknar halvtitelblad

278786

2014-12-12