Silverbägare i originalschatull

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BÄGARE, 40 st, silver, stämplade Axel Bergman samt CG Hallberg, Stockholm 1901 och 1902, samtliga graverade med heraldisk sax, svärd, lagerblad, fez samt bokstaven M, tidigare ägare Emil Sundberg bl a Justitieråd och häradshöfding, andra graverade namn Lars Berg Hugo Hamilton samt Karl Wachtmeister, höjd 8 cm, i originalschatull märkt 19 10/2 02, totalvikt ca 2000 g

Med monogram, en med bucklor

278900

2014-11-26