ÄNGKVIST, Olle - målning
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ÄNGKVIST, Olle (1922-2006): Celler, signerad och daterad på baksidan Olle Ängkvist -89, olja på duk på pannå, 102 x 148 cm.
PROVENIENS: Galleri Mårtenson & Persson, Båstad
"Om betydelsefull konst är konsten att med visuella medel framkalla starka reaktioner, då är Olle Ängkvist en stor konstnär, eftersom hans verk är otäckt bra".
Mårten Castenfors, 2004
279286
2014-11-23