ÄNGKVIST, Olle - målning

ÄNGKVIST, Olle - målning
ÄNGKVIST, Olle - målning

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ÄNGKVIST, Olle (1922-2006): Celler, signerad och daterad på baksidan Olle Ängkvist -89, olja på duk på pannå, 102 x 148 cm.
PROVENIENS: Galleri Mårtenson & Persson, Båstad

"Om betydelsefull konst är konsten att med visuella medel framkalla starka reaktioner, då är Olle Ängkvist en stor konstnär, eftersom hans verk är otäckt bra".
Mårten Castenfors, 2004

279286

2014-11-23