Jan Svenungsson Monitor 1
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SVENUNGSSON, Jan (född 1961): Monitor 1, signerad och daterad på baksidan Svenungsson 1990, gelatinsilverfotografi monterat i av konstnären utförd träram, höjd 35, 70x40 cm
PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm
Jan Svenungsson ambition vid tiden var att varje fotografi skulle vara unikt. Ramarna är tillverkade av högsta kvalité och noggrant snickrade av konstnären själv. Tanken var att ingen av Svenungssons foton finns i flera än ett exemplar.
279861
2014-11-25