Christian Saldert

Christian Saldert
Christian Saldert

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SALDERT, Christian (född 1977): In the dawn of all ideologies-everyone was blonde, signerad och daterad på baksidan Christian Saldert 2007, olja och screentryck på duk, 138,5x99,5 cm
Proveniens: Galleri Jonas Kleerup, Stockholm

"Titeln avslöjar hur jag arbetar. Motiven är nämligen uteslutande
hämtade från Internet, genom slumpmässiga sökningar på abstrakta ord.
Därefter arbetas de om och klipps ihop till grafiska kollage"
Citatet är hämtat ur en intervju i DN på Stan bloggen 6 november 2008

279888

2014-11-26