Salsskåp Johan Hugo Fürloh
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALSSKÅP, stockholmsarbete i senbarock, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), signerad JHF på bakstycket, fanerad med valnöt, förgyllda beslag, märkt med fraktetiketter från Rosersberg, höjd 212, 156x58 cm
Skador, lagningar, kompletteringar, senare fötter, hyllor och lås, beslag ej ursprungliga
280093
2014-11-27