Slagbord Carl Malmsten "Vapensmeden"

Slagbord Carl Malmsten
Slagbord Carl Malmsten
Slagbord Carl Malmsten
Slagbord Carl Malmsten
Slagbord Carl Malmsten
Slagbord Carl Malmsten

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGBORD, Carl Malmsten, "Vapensmeden", formgiven 1949, kallstämplade "12", bemålad benställning, bordsskiva i teakfaner, höjd 75, total längd 130x77 cm
Litt. Möbelråd Svenska slöjdföreningen, Uppsala 1961, sid 128

Bruksslitage

280682

2014-11-29