Kaffekoppar med fat Röd Vinranka Arthur Percy

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KAFFEKOPPAR med fat, 12 dlr, "Röd Vinranka", Arthur Percy Gefle, flintgods
HISTORIK: Servisen "Blå vinranka" var ett av de föremål som Gefle visade upp på världsutställningen i New York 1939, den kom sedan att vara i produktion in på 1960-talet. 1941 kom "Röd vinranka" och 1955 svart som visades upp på Helsingborgsutställningen, H55.

Skador

280729

2014-11-29