Tennfat 1700-tal

Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLFAT, 2 st, tenn, 1700-tal, Lars Persson Borgström, Göteborg 1750-70-tal respektive oidentifierad mästare 1796, otydliga stämplar, ett med hamrad dekor, diameter ca 36 resp 37,5 cm

Slitage, bristningar

281019

2014-12-01