Tennfat Västerås 1700-tal

Tennfat Västerås 1700-tal
Tennfat Västerås 1700-tal
Tennfat Västerås 1700-tal
Tennfat Västerås 1700-tal

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FAT, 2 st., SKÅLFAT, tenn, Nils Christophersson Forss (1740-1786), Västerås, diameter ca 29-34 cm

Repor, slitage, bucklor, bristningar, skålfat med ägargravyr i form av personnummer

281021

2014-12-01