Silverbägare 1700-tal

Silverbägare 1700-tal
Silverbägare 1700-tal
Silverbägare 1700-tal
Silverbägare 1700-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

1 500 SEK

BÄGARE, silver, Johan Pettersson Berg (verksam 1727-1762), Norrköping, invändigt förgylld, punsad dekor, meanderdekor vid mynning samt fotring, höjd ca 8 cm, vikt ca 58 g

Slitage, något ojämn fotring

281039

2014-12-01