Silverbägare 1700-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
1 500 SEK
BÄGARE, silver, Johan Pettersson Berg (verksam 1727-1762), Norrköping, invändigt förgylld, punsad dekor, meanderdekor vid mynning samt fotring, höjd ca 8 cm, vikt ca 58 g
Slitage, något ojämn fotring
281039
2014-12-01