Fat Margareta Hennix för Gustavsberg
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, stengods, Margareta Hennix, grå glasyr, delvis genombruten dekor, tillhörande löv samt sko med blomma, signerad M Hennix Gustavsberg, höjd ca 10, diameter ca 53 cm
Enligt uppgift var konstnärens idé att hälla vatten i skålen för att efterlikna en vattenpöl
PROVENIENS: Ralph Lundsten
Löv skadat samt lagat
281194
2014-12-02