Fat Margareta Hennix för Gustavsberg

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, stengods, Margareta Hennix, grå glasyr, delvis genombruten dekor, tillhörande löv samt sko med blomma, signerad M Hennix Gustavsberg, höjd ca 10, diameter ca 53 cm
Enligt uppgift var konstnärens idé att hälla vatten i skålen för att efterlikna en vattenpöl
PROVENIENS: Ralph Lundsten

Löv skadat samt lagat

281194

2014-12-02