Bord Anders Lundelius (1778-1823)

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BORD, 1700-tal, sengustavianskt stockholmsarbete, en låda märkt And (Anders) Lundelius Stockholm samt Stockholms hallstämpel 1784, mästare i Stockholm 1778-1823, fanérad i mahogny, profilerad bordsskiva, avsmalnade ben, dragknoppar, listverk ock fothylsor i mässing, höjd ca 76,5, 67x43,5 cm

Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen, spräckt skiva, del av bordshörnets profilerade kant saknas, dekordelar i form av bensträvor saknas, fanérskador

281203

2014-12-02