Apostelkrus 1800-tal Tyskland
2014-12-04
281488
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
APOSTELKRUS, Tyskland 1800-tal, lergods, tennlock, polykromt målad reliefdekor av apostlarna med namn samt inskriptionen "ERHARDT BRECHT CONR. H. MDCLXVI, höjd 17 cm
PROVENIENS: Vegeholms slott, Skåne
lagningar