Silverstop barockstil
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOP, silver, Sam. Peterson (Thure Petersson 1898-), Linköping 1900, på 3 kulfötter, akantus- och rocailledekor, locket med infälld medaljong i försilvrad koppar, invändigt förgylld, monogram AB, höjd 20,5 cm, total vikt ca 1356 g
Gravyr på lockets insida, slitage
281808
2014-12-04