"Liljan" ljusstakar

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, "Liljan", Ystad Metall, Ivar Ålenius Björk, mässing, monogramsignerade IÅB, märkta Ystad Metall, höjd 12 cm
HISTORIK
"LIljan" formgavs under 1930-talets andra hälft och ställdes bla ut på världsutställningen i New York 1939

281839

2014-12-04