Landslagen och stadslagen 1635

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Swerikes landz lagh, effter som hon är aff fordom then stormechtige höghborne furste och herre, herr Carl then nijonde... åhr 1608. publicerat worden. Sampt itt nytt register här til bifoghat. Stockholm (Henrich Käyser) 1635.
Liten 4:o. (2), 3-200, (28, sista blank) s. Titelblad tryckt i rött o. svart omgiven av ornamental ram (lagat i inre marginal, fläckat, namnteckning). +
Swerikes rijkes stadz lagh, effter den stormechtige, högborne furstes och herres, herr Gustaff Adolphs... befalning, uthgångin aff trycket åhr 1618. Sampt itt nytt register här til bifoghat. Stockholm (Henrich Käyser) 1635.
Liten 4:o. (2), 3-184, (40), (12, domare regler m.m.) s. Titelblad tryckt i rött o. svart inom ornamental ram.
Nött brunt samtida skbd, pärmarna med ram af ljusare skinn, blekt rygg m. fyra upphöjda bind, skador i övre kant. Några blad med mindre hörnskador eller lagningar. Rikligt med nära samtida marginalanteckningar. Exlibris Bibliotheca Reuterholmiana.

Rudbeck 13 A-C. 13 B delvis i varianttexemplar. Collijn 483.
För Bibliotheca Reuterholmiana, se Carlander II s. 230-231.

282166

2014-12-20