Armband 18 k guld rosenstenar 1800-tal
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARMBAND, 18 k guld, troligen av Erik Ytterbom verksam i Stockholm 1790-1815, stämplar och årsindex otydliga, genombruten dekor och mellanliggande plattor av koboltblå emalj med rosenstenar i silvermontering, total vikt ca 17 g
Kuriosa: Enligt uppgift är armbandet inköpt 1945 hos Signe Lindströms Juvelhandel på Norrlandsgatan i Stockholm för 540 kronor.
En rosensten saknas, säkerhetskedja senare, smärre emaljskador
282741
2014-12-11