Tallrikar bl a Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 4 st, porslin, 1700-tal, en djup modell samt en oktagon med konturerat brätte, dekor i famille rose samt imari, motiv av fåglar resp tuppar och blommor, diameter ca 22-23 cm
Nagg, imaritallrik med lagning samt spricka, smärre tillverkningsdefekter, djup tallrik med tillverkningsspricka undertill
282846
2014-12-09