Tallrikar bl a Qianlong (1736-95)

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 4 st, porslin, 1700-tal, en djup modell samt en oktagon med konturerat brätte, dekor i famille rose samt imari, motiv av fåglar resp tuppar och blommor, diameter ca 22-23 cm

Nagg, imaritallrik med lagning samt spricka, smärre tillverkningsdefekter, djup tallrik med tillverkningsspricka undertill

282846

2014-12-09