Ryska stolar 1800-tal
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, Ryssland/Nordeuropa, empire, 1800-tal, fanérade i mahogny, skuren dekor i form av bl a solfjädrar, sitsar klädda i grönt läder fäst med nitar, utsvängda ben avslutade i mässingstrissor, sitthöjd ca 46 totalhöjd 90 cm
Ytskador, en arm lös mot ryggbricka, lagningar
283215
2014-12-11