Harald Sonesson Pelle Svanslös illustration

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SONESSON, Harald (född 1942): Originalillustration: "Pelle Svanslös och Majas krona", signerad, akvarell och tusch, 24x29 cm, i passepartout, oramad

BERÄTTELSE:
Pelle Svanslös och Trisse har rest till staden Lund för att träffa Maja. De båda åkte tåg hela vägen ner från Uppsala, och Måns och Bill och Bull följde efter. Måns träffar på Pelle och Maja som har en en krona av guld på huvudet. Maja har blivit utnämnd till kattdrottning i Lund, det kan Måns inte tåla ...

Ytskada

283233

2014-12-12