Harald Sonesson Stumpen illustration

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

SONESSON, Harald (född 1942): Originalillustration: "Stumpen har luft under vingarna", signerad Harlad Sonesson, akvarell och tusch, 24x39 cm.

HISTORIK: Illustratören Harald Sonesson är mest känd för sina figurer Pelle Svanslös, Rasmus Nalle och Mumin. Haralds egna figur Stumpen heter Rontti på finska och Doggy Blue på engelska.

283263

2014-12-15