Sengustaviansk väggpendyl

Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl
Sengustaviansk väggpendyl

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGPENDYL, Beurling Stockholm (Per Henrik Beurling, urfabrikör i Stockholm 1783-1806), sengustaviansk, emaljerad urtavla med egyptiska siffror, förgylld, rik dekor med blommor festonger och facklor, urtavla omgiven av pärsltavsdekor, fleuroner, höjd ca 90 cm, pendel finns

Sprickor, lagningar, nedre glas sprucket

283315

2014-12-11