Henri Pfeiffer Secret Garden

Henri Pfeiffer Secret Garden
Henri Pfeiffer Secret Garden
Henri Pfeiffer Secret Garden
Henri Pfeiffer Secret Garden

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PFEIFFER, Henry (Tyskland, 1907-1952): Secret Garden, signerad och daterad HP -30, akvarell på papper, 47x32,5 cm.
Utförd under Bauhausperioden
PROVENIENS: Galerie Marbach, Bern
Galerie Aspis, Helsingfors
Solin Konsthandel, Stockholm
UTSTÄLLD: Laterna Magica Gallery, Helsingfors 1996
Ausstellung Henri Pfeiffer Bauhaus-Archiv, Museum für Gestaltung, Berlin 1998
Ausstellung Henri Pfeiffer, Stiftung Bauhaus, Dessau 1998
LITTERATUR: Henri Pfeiffer: Ka

283844

2014-12-13