Pehr Hörberg, Philippus kurerar Alexander

Klubbat för:

9 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

HÖRBERG, Pehr (1746-1816): Philippus kurerar Alexander, signerad och daterad på baksidan af PHörberg 1787, olja på duk, 47,5 x 59,5 cm.
LITTERATUR:
Bengt Cnattingius: Pehr Hörberg, SAK 1937, upptagen i verkförteckningen sidan 254, katalognr 307

284224

2014-12-15