Karta över Stockholm 1700-tal

Karta över Stockholm 1700-tal
Karta över Stockholm 1700-tal

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STOCKHOLM. HOMANN, JOHANN BAPTIST (1663-1724). Accurate Carte der Upländischen Scheren mit der Situation und Gegend umb... Stockholm. Nürnberg utan år (ca 1720-30), handkolorerad, kartusch och två vyer över Stockholm ("Norder Malm" och "Syder Malm"), ca 48,5x57,5 cm

Ej examinerad ur ram. Smärre fläckar och pappersskador.

285112

2015-01-27