Matservis rörstrand "Empire"
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATSERVIS, ca 79 dlr , "Empire", Rörstrand, 1900-talets första hälft, dekor i rött kantband med gulddekor, bestående av: 12 djupa tallrikar, 34 mattallrikar, 9 förrättstallrikar, 11 assietter, 2 såssnipor på fat, soppterrin med lock och fat, 2 terriner med ett lock, fiskfat med inlägg, 4 ovala uppläggningsfat, runt uppläggningsfat, 2 karotter
Förgyllning med smärre slitage
285188
2014-12-25