Figurin KPM
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, Königlische Porzellan Manufaktur, Berlin, Tyskland 1900-talets början, putto med attribut, allegori över luften, porslin, polykromt bemålad, märkt Berlin i blått samt KPM i rött, etikettmärkt med inventarienummer WS 145, höjd 20 cm
PROVENIENS: Handelsman Wictor Svenssons samling, Simrishamn, nr 145
Smärre nagg, invändigt med spricka
285194
2014-12-25