A Famille Verte Plate
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, 16/1700-tal, Kangxi, dekor i famlle verte med motiv av blomsterkorg innehållande pioner och krysantemum, diameter ca 26,5 cm
A Famille Verte Plate, decorated with a floral basket containing peonies and chrysanthemum, Kangxi period (1662-1722), diameter c. 26,5 cm
Nagg längs brättet, smärre tillverkningsdefekter
285229
2014-12-25