A Famille Verte Plate

A Famille Verte Plate
A Famille Verte Plate
A Famille Verte Plate
A Famille Verte Plate

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TALLRIK, porslin, Kina, 16/1700-tal, Kangxi, dekor i famlle verte med motiv av blomsterkorg innehållande pioner och krysantemum, diameter ca 26,5 cm
A Famille Verte Plate, decorated with a floral basket containing peonies and chrysanthemum, Kangxi period (1662-1722), diameter c. 26,5 cm

Nagg längs brättet, smärre tillverkningsdefekter

285229

2014-12-25